Amikor a Nevelési tanácsadó szakembere elvégzi a felméréseket, tájékoztatja a gyermekek szüleit az eredményekről. Később mi is megkapjuk azoknak a gyermekeknek a szakvéleményét, akiknél probléma van. A szakvélemények részletezik azokat a területeket, melyekben elmaradás tapasztalható és fejlesztést igényelnek.
Melyek lehetnek ezek a fejlesztendő területek?
Testséma, téri orientáció, téri tájékozódás fejlesztése
- Testrészek ismerete (testkép, testfogalom, testséma)
- Térérzékelés fejlesztése
- Beszédmozgás fejlesztése
- Szókincs bővítés, beszédészlelés, beszéd megértés fejlesztése
1. Érzékelés, észlelés fejlesztése - percepció fejlesztés
- Vizuális (látás) érzékelés fejlesztése
- Auditív (hallás) érzékelés fejlesztése
- Grafomotoros fejlesztés - Finommotorika és taktilis (tapintásos) érzékelés fejlesztése
- Szaglásérzékelés fejlesztése
- Ízérzékelés fejlesztése
- Auditív emlékezet
- Vizuális emlékezet
Ezután következik a mi munkánk. Az óvodában csoportos formában történik minden gyermek egyéni fejlesztése, amely tulajdonképpen játékos fejlesztő tevékenység. A játék az óvodás gyermek számára a legfontosabb elfoglaltság, mely a kiegyensúlyozott értelmi, érzelmi fejlődését és társas kapcsolatainak alakulását segíti elő. Hozzájárul olyan készségek kialakulásához, melyekre szüksége lesz az iskolában a tanulás során.
Kolléganőmmel a napi munkánkat úgy tervezzük meg, hogy olyan játékok is kezdeményezzünk melyek a fejlődésben lemaradt gyermekek képességeit fejlesztik, de a többiek számára is érdekes időtöltés. A játékok zöme nem csak egyfajta részképességet céloz meg, hanem több területet is fejleszt: ismeretet bővít, figyelmet igényel, alkalmazkodást, kitartást, türelmet, stb. A tudatos játékválasztás a gyermek számára nem tanulás, hanem örömteli közös játék.
Fontos feladatunknak tartjuk, hogy segítsük a szülőket abban, hogy elfogadják gyermekük problémáját és működjenek együtt a szakemberekkel. Igyekszünk őket megismertetni olyan játékos fejlesztési lehetőségekkel, melyekkel otthon is játszhat a család.
Ma már nagyon sok kiadvány jelenik meg, amely a képességfejlesztéssel foglalkozik, mi is sokszor a bőség zavarával küzdünk, amikor újabb játék ötletek után kutatunk.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Kedves hozzászóló